Orkan - poeta nie tylko Gorców i Podhala

Spotkanie dotyczące Władysława Orkana raczej pobudziło apetyty na literaturę, niż zaspokoiło ciekawość. Orkan okazał się zbyt nieokiełznany, żeby zamknąć go w konkretnych schematach: pisarza Gorców, Podhala, chłopskiego, młodopolskiego...

"Nie wiem co to jest talent, ale Orkan go miał" skwitował prof.Bolesław Faron swój wykład dla osób, które odpowiedziały na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec i przybyły do Kawiarni Księgarni "Między Słowami".

Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu "Dumac z Poręby" autorstwa Izabeli Pieczary, w dalszej części miało charakter dygresyjny i dotyczyło różnorodnych form percepcji twórczości Orkana. Okazało się, że nie tylko postać pisarza była magnesem przyciągającym uczestników. Prof. Faron ma pokaźne grono swoich sympatyków, a mówiąc precyzyjniej sympatyczek, które z radością spotkały swojego dawnego wykładowcę czy promotora. Wielu uczestników chciało się także podzielić swoimi doświadczeniami związanymi z twórczością i historią Orkana.

Kilka dni po spotkaniu od prof. Farona otrzymaliśmy miłe słowa:
Dziękuję za zaproszenie na spotkanie do Rabki. Mile wspominam atmosferę, jaka panowała w Kawiarni-księgarni. Gratuluję pomysłu na aktywizację kulturalną środowiska lokalnego. Jestem do dyspozycji. Łączę serdeczne pozdrowienia. Bolesław Faron.

Jan Ceklarz
foto: Piotr Kolecki