Blues, swing, groove – niezapisywalny puls jazzu 

W muzyczną podróż przez świat niezapisywalnych rytmów bluesa i swingu zabrał słuchaczy dyrektor Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Grzegorz Motyka. Postać szeroko znana w polskim środowisku jazzowym oraz wybitny specjalista w dziedzinie kompozycji i aranżacji. Uczestnicy wykładu mieli okazję zasmakować bluesa prosto z Nowego Orleanu, rasowego boogie-woogie, swingu oraz latino.

Słuchacze zebrani w kawiarni-księgarni "Między słowami" mieli okazję usłyszeć jak powstaje improwizacja oraz zapoznać się z podstawowymi pojęciami jazzowego rzemiosła. Wykładowca prezentował nagrania z poszczególnych epok, w których znalazły się między innymi takie perełki jak utwory Elli Fritzgerald z nietuzinkową techniką scat oraz Raya Charlesa „What'd I say”.

Wykład przybliżył rabczanom tajemnicę niezapisywalnego pulsu w muzyce afroamerykańskiej, jak również odrobinę historii muzyki począwszy od traditional blues aż do groovów Jaco Pastoriusa. Grzegorz Motyka dał do zrozumienia, że tej części świata muzyki szanujący się słuchacz pominąć nie może.

Wojciech Mlekodaj

                      


Grzegorz Motyka - Założyciel i dyrektor artystyczny Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie - Wydział
Wychowania Muzycznego. W roku 1984 z orkiestrą Krakowskiej filharmonii pod dyrekcją K. Pendereckiego wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Theatre le Chatelet w Paryżu. Opracował muzykę do spektakli Międzynarodowej Grupy Teatralnej MANDALA - wspólne koncerty, przedstawienia w Cite Universitaire w Paryżu, 1985. Laureat Głównej Nagrody Instrumentalnej na Festiwalu Jazzowym Jazz Juniors '86 r. Ze swoim zespołem Grzegorz Motyka Guitar Band występował na wielu festiwalach jazzowych m.in. Karlowe Vary '88. Współpracował ze swingowym Big Bandem PLAYING FAMILY, występując z takimi artystami jak: Andrzej Rosiewicz, Maryla Rodowicz, Grupa VOX.
Prowadził zajęcia dydaktyczne w klasie gitary na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, Puławach i Krakowie. Obecnie zajmuje się edukacją jazzową i prowadzi własne formacje jazzowe. Za działalność w sferze edukacji muzycznej i kultury otrzymał w 2000 roku Brązowy Krzyż Zasługi.