Finał rabczańskiego Festiwalu Huculskiego 
foto J.Ciepliński >> więcej zdjęć foto Piotr Kuczaj >>więcej zdjęć

To szum Prutu, Czeremoszu,
Hucułom przygrywa,
A wesoła kołomyjka
Do tańca porywa.

Dla Hucuła nie ma życia,
Jak na połoninie.
Gdy go losy w doły rzucą,
Wnet z tęsknoty ginie.

Pełna sala gości zaśpiewała tą, znaną powszechnie, melodie na zakończenie koncertu dwóch zespołów – kapeli „HuculiMikołaja Iliuka z Żabiego (Werchowyny) oraz kapeli Piotra Majerczyka, które przez prawie dwie i pół godziny grały góralską muzykę wschodnich i zachodnich Karpat w ramach finału rabczańskiego Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda”.

Koncert składał się z trzech elementów umiejętnie połączonych w jedną całość. Fragmenty muzyczne, odgrywane na przemian przez jedną lub drugą kapele, przetykane były komentarzem na ich temat wygłaszanym przez znawców tematu. Muzykę oraz zwyczaje, którym ona towarzyszyła na Huculszczyźnie, opisywała etnomuzykolog Justyna Cząstka-Kłapyta oraz Piotr Kłapyta (pomysłodawcy oraz główni organizatorzy Festiwalu w Polsce). Nuty podhalańskie, z charakterystyczną dla siebie swadą, komentowała etnograf Dorota Majerczyk. W trakcie koncertu nie zabrakło melodii powitalnych, weselnych czy zbójnickich. W ruch poszły skrzypce, basy, trombita, cymbały, bęben, koza, sopiłki (fujarki) i drumla. Były również śpiewy, pasterskie zawołania z hal oraz tańce. Po uczcie dla ducha było również coś dla ciała – przysmaki karpackie (oscypki, kołacze, chleb ze smalcem i pierogi z bryndzą) przygotowane przez członków SMKL.

Podczas koncertu wystąpili:

kapela „Huculi” w składzie:

Mikołaj Iliuk - szef zespołu skrzypce, śpiew, taniec
Jurij Tafijczuk- sopiłka, duda, telenka, trembita
Wasyl Tymczuk - cymbały
Michajło Forgil – buben

oraz

Piotr Majerczyk – prym
Paweł Trebunia-Tutka – sekund
Jakub Gąsienica giewont – bas

Prelekcja na temat huculszczyzny oraz komentarze:

Justyna Cząstka-Kłapyta - etnomuzykolog
Dorota Majerczyk - etnograf
dr Piotr Kłapyta - geomorfolog

Aby posłuchać utworu w wykonaniu tej kapeli kliknij tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=71SvckYK2Pw&feature=related

Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec serdecznie dziękuje gaździnom ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej za przygotowanie tradycyjnych karpackich potraw góralskich, oraz sponsorom: restauracji „Siwy Dym” i firmie transportowej „Jarosz”.

Koncert współfinansowany przez Urząd Miasta w Rabce w ramach grantu na 2011r.

wiecej zdjęć w :::naszej galerii


 

  stat4u