Wykład z cyklu "światopoglądy" - Ukryte mechanizmy władzy

Po co nam władza? Co kieruje ludźmi sięgającymi po władzę? A czym kierują się ludzie, gdy wybierają sobie przywódcę? Jak i dlaczego w społeczeństwach powstają podziały? Jak postrzegamy tamtych, a jak widzimy naszych? Kto i w jakich okolicznościach decyduje o zwycięzcach w walce o władzę? Jakie reguły kierują władzą?
I jeszcze wiele innych pytań, na które aby odpowiedzieć, prof. Jarosław Flis musiałby przyjechać jeszcze raz. Ale i tak te dwie godziny dla wielu słuchaczy były okazją do nowego spojrzenia na polityków i władzę. I to bez względu na własne przekonania i preferencje polityczne. Bo profesor Jarosław Flis ani słowem nie odniósł się do bieżących wydarzeń politycznych, do dzisiejszej władzy i opozycji. Zresztą, pytania padające z sali także w większości dotyczyły właśnie tytułowych mechanizmów władzy. Nie padło ani jedno pytanie, które zmusiłoby profesora Flisa do oceny naszej aktualnej sceny politycznej. 
Wydawało by się, że takie spotkanie z wybitnym specjalistą nauk społecznych, jednym z ciekawszych komentatorów bieżacych wydarzeń politycznych przyciągnie nasze rabczańskie władze, naszych radnych. Niestety, zauważyłem tylko jednego. A byłaby to dla nich okazja na skonfrontowanie własnego podejścia do pełnionych funkcji z teoretycznymi, ale sprawdzonymi aspektami mechanizmów władzy.

Jarosław Flis - socjolog, doktor habilitowany nauk społecznych, publicysta i komentator polityczny.
Studia z socjologii ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o zarządzaniu na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych uzyskał w 2016 roku. Pracuje w Zakładzie Badań nad Mediatyzacją Uniwersytu Jagiellońskiego. W pracy naukowej specjalizuje się w zakresie public relations, socjologii polityki oraz kwestiach związanych z zarządzaniem instytucjami publicznymi.
Między 1993 a 2003 był zatrudniony w administracji publicznej jako rzecznik prasowy prezydenta Krakowa, doradca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka oraz doradca w małopolskim urzędzie marszałkowskim. Jako publicysta został stałym komentatorem "Tygodnika Powszechnego". Jest autorem artykułów publikowanych przez "Gazetę Wyborczą", "Rzeczpospolitą" i inne czasopisma, a także regularnym komentatorem w prasie, radiu i telewizji.
W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  stat4u