Wszystkie filmy projektu "Rabczanie znani i mniej znani" 
do zobaczenia :::TUTAJ


 

Finał projektu "Rabczanie znani i mniej znani", 
promocja "Zeszytów Rabczńskich" 
i koncert zespołu Teresy Mirgi
 

23 listopada w sali teatru Rabcio zakończyliśmy nasze planowane na 2013 rok działania. Na ten finał złożyły się trzy fragmenty filmów dokumentalnych o kulturowych osobistościach związanych z Rabką: artyście malarzu Jerzym Koleckim, pisarce Ewie Owsiany i muzyku Piotrze Kubowiczu. 
Zaprezentowaliśmy także pierwszy numer naszego wydawnictwa "Zeszyty Rabczańskie", a na koniec wystąpiła Teresa Mirga ze swoim zespołem, prezentując żywiołowe cygańskie piosenki.

Licznie zebraną publiczność pięknie powitała Dorota Majerczyk z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej, a później, wraz z Katarzyną Ceklarz, poprowadziły blisko trzygodzinną imprezę. 

W pierwszej części zaprezentowliśmy nasz główny, tegoroczny projekt, będący poniekąd kontynuacją projektu "Made in Rabka", czyli  "Rabczanie znani i mniej znani".
Pomysłodawcą stworzenia filmów o ważnych postaciach związanych z Rabką był Sebastian Kluska, znany z filmowego dokumentowania wielu kulturowych wydarzeń organizowanych zarówno przez nas jak i inne instytucje. Sebastian stanął także za kamerą i zmontował uzyskany materiał. Realizacją i reżyserią kolejnych filmów zajęłą się Katarzyna Ceklarz. Artysta malarz, pisarz i muzyk - to był pomysł na pierwsze filmy do cyklu dokumentów o znanych i mniej znanych rabczanach. I tak od maja do września zrealizowane zostały trzy półgodzinne filmy o Jerzym Koleckim, Ewie Owsiany i Piotrze "Kubie" Kubowiczu.    

    

Prezentowane fragmenty filmów spotkały się z żywą reakcją widowni. Była zaduma, był śmiech, dało się z sali słyszeć komentarze potwierdzajace opowieści snute przez bohaterów filmów. Po każdym prezentowanym filmie jego bohater dopowiedział jeszcze kilka zdań komentarza lub uzupełnienia. Na zakończenie tej części Piotr Kuba Kubowicz, artysta z krakowskiej Piwnicy pod Baranami zaśpiewał piosenkę poświęconą Jonaszowi Kofcie.    

Wszystkie filmy do zobaczenia :::TUTAJ

Drugą część spotkania wypełniły "Zeszyty Rabczanskie" i rozmowy autorów publikacji zamieszczonych w pierwszym numerze. Tę część poprowadził prezes naszego Stowarzyszenia, inocjator powstania Zeszytów, Jan Ceklarz.

Nim jednak Goście wprowadzili publiczność w tematykę pierwszego numeru Zeszytów, wspomniano postać tragicznie zmarłego ks. Kamila Kowalczyka, którego ostatni  artykuł znalazł się właśnie w tym pierwszym numerze. Ks. Kamila uczczono minutą ciszy, a kilka wzruszających słów do zebranych powiedziała Mama ks. Kamila, Irena Kowalczyk.

Krótko o genezie swoich artykułów opowiadali (na zdjęciu od lewej) Jan Ceklarz, Katarzyna Ceklarz, Jan Wieczorkowski, Maciej Gaździcki, Dorota Majerczyk i Urszula Janicka-Krzywda. Niestety, ze względów osobistych nie przybył na nasze spotkanie pułkownik Stanisław Dąbrowa-Kostka.   

         

Na zakończenie tej części wieczoru o kilka słów poproszona została pani  burmistrz Ewa Przybyło. To ważne, że jako Urząd możemy przekazać pieniądze na realizację takiego jak ten projektu i mieć pewność, że te pieniądze będą skutecznie i właściwie wydane." Ważna jest także deklaracja pani Burmistrz, że w przyszłym roku będą pieniądze na ciąg dalszy filmów oraz kolejne numery "Zeszytów Rabczańskich". Specjalnym podziękowaniem było zdjęcie kardynała Stanisława Dziwisza autorstwa Jana Cieplińskiego dla Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej za finansowe wsparcie naszych projektów.

Spotkanie zakończył godzinny koncert cygańskiej pieśniarki Teresy Mirgi z zespołem Kałe Bała. Żywiołowa muzyka, specyficzny głos i sposób śpiewania pani Teresy, wirtuozeria skrzypaczki i akordeonisty porwały publiczność i nie pozwoliły muzykom szybko opuścić sceny. 

A już myślimy, co przygotowć na przyszły rok...

Więcej zdjęć w :::GALERII 

Tekst i foto: Piotr Kolecki