Protokół komisji konkursowej:

 

Rabczańska Scena Muzyczna zakończona!

W minioną sobotę hucznie zakończyliśmy projekt „Rabczańska Scena Muzyczna - 
Made in Rabka II”. Na scenie teatru „Rabcio” obyła się uroczysta gala, podczas której zostały wręczone trzy niezależne nagrody.

Opisy uczestników konkursu, relacje z koncertów po po kliknieciu w ikonę poniżej
   

 

 

 

Główna nagroda, przyznana przez jury, trafiła do rąk Przemka Świerczka występującego pod pseudonimem artystycznym Willy Blake.Zwyciezca otrzymał czek na 1000zł ufundowany przez Urząd Miejski w Rabce, statuetkę „Rabcoola”, możliwość nagrania konkursowego utworu w profesjonalnym studio nagrań „Chabakoovka’ oraz występ przed gwiazdą wieczoru, którym było „Motion Trio”.


Nagroda Internautów, wyłoniona za pomocą sondy internetowej, powędrowała do zespołu Vinum Sabbathi.

Nagrodę stanowiła statuetka oraz czek na 500 zł.

Po nich przyszła kolej na wręczenie nagrody specjalnej, ufundowanej i przyznanej przez Fundacje Rozwoju Regionu Rabki. Czek opiewający na 500 zł otrzymały Ala i Ola Luberda. Nagrodę wręczył prezes Fundacji Maciej Kopytek.

Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, wzorem ubiegłego roku, przyznało także tytuł „Kulturowego  Miejsca Roku” aby wyróżnić miejsce, które wnosi nową jakość do rabczańskiej kultury. Tytuł ten przyznaliśmy rabczańskiemu amfiteatrowi, który wyremontowany i dobrze wyposażony stanowi świetne zaplecze dla wielu muzycznych wydarzeń w naszym mieście. 

Statuetkę odebrała Joanna Lelek – dyrektor MOK w Rabce.

Kolejnym punktem programu był krótki recital Przemka Świerczka, podczas którego artysta wykonał piosenkę konkursową oraz trzy inne bluesowe kompozycje. Bez bisu się nie obeszło!

Finałem sobotniej gali był magiczny występ światowej klasy akordeonistów z zespołu „Motion Trio”. Podczas koncertu muzycy pokazali jak w niekonwencjonalny sposób można wykorzystać akordeon (który niejednokrotnie zamieniał się w perkusje), używając do tworzenia muzyki elementy konstrukcyjne instrumentu. 

Janusz Wojtarowicz, lider zespołu pochodzący z Rabki, nie ukrywał swojej radości z występu w rodzinnym mieście, w którym grał po raz pierwszy.

Koncert wyzwolił olbrzymią dawkę pozytywnych emocji, czego dowodem były wielokrotne gromkie brawa w trakcie występu.

Koncert zakończył się owacją na stojąco. 

Galę poprowadzili Kasia i Janek Ceklarzowie. 
Foto powyżej Mateusz Kolecki.
Fotorelacja autorstwa Jana Cieplińskiego tutaj :::
Fotorelacja Piotra Kuczaja tutaj:::

Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec serdecznie dziękuje: 

Rafałowi Chrustkowi,  Markowi Podleckimu,Kubie "Bobasowi" Wilkowi - jurorom Komisji Konkursowej

Dyrektorowi Zbigniewowi Wójciakowi za gościnne przyjęcie w budynku teatru „Rabcio”.

Sponsorom nagród: Urzędowi Miejskiemu w Rabce-Zdroju, Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, studiu nagrań „Chabakoovka”.

Akustykom: 
Stachowi Myszy, Krystianowi Bieleckiemu, Pawłowi Drzyzdze oraz Gabrielowi Gackowi.

Operatorowi kamery: Sebastianowi Klusce.


Projekt „Rabczańska Scena Muzyczna – Made in Rabka II” łączył dwa pomysły. Rabczańska scena muzyczna miała być miejscem spotkań i integracji środowiska muzycznego Rabki-Zdroju. Chcieliśmy w ten sposób pokazać bogactwo życia kulturalnego naszej miejscowości przejawiającego się w muzyce. Zapraszaliśmy wielu różnych muzyków z Rabki i okolic, aby zaprezentowali swoją muzykę. Wśród wykonawców byli także jurorzy konkursu „Made in Rabka II”, ale ich występy nie były oczywiście konkursowe.

„Made in Rabka II” jest kontynuacją projektu z roku 2011, gdzie głównym tematem było rękodzieło. Sukces tamtej edycji, wyrażony przede wszystkim w możliwości prezentacji osób twórczych, które wykonują dobre rzeczy użytkowe, skłonił nas do poszukania talentów dalej i w innych środowiskach. W tym konkursie, naszym głównym celem była prezentacja muzyki powstającej w Rabce-Zdroju i miejscowościach ościennych. Chcieliśmy pokazać zjawiska do tej pory mało znane lub takie, które funkcjonują w swoich hermetycznych środowiskach i pomimo wysokiego poziomu nie są szeroko rozpoznawane. „Made in Rabka II” było skierowane głównie do amatorów, chociaż pojawiły się także utwory profesjonalistów. Zdajemy sobie sprawę jak płynna jest granica między „amatorem” a „zawodowcem”, dlatego tego pojęcia używamy raczej w jego pierwotnym znaczeniu „miłośnika”. Formę konkursu z nagrodą główną, nazwaną „Przebojem Roku 2012” wybraliśmy z uwagi na jej mobilizującą rolę. Dla niektórych była to okazja do skomponowania własnej muzyki, co było warunkiem uczestnictw w konkursie, a dla innych okazją do przemyślenia swojej twórczości i starannego wyboru utworu konkursowego.


Statuetki dla zwycięzców, podobnie jak w poprzedniej edycji, wykonał Stanisław Mlekodaj.

W sumie na „Rabczańskiej Scenie Muzycznej” zagościło ponad 60 osób. Każdy uczestnik został opisany a jego występ zarchiwizowany multimedialnie. Życzymy każdemu wykonawcy spełnienia swoich muzycznych planów.

Informacje o projekcie:

  • Celem projektu była promocja twórczości muzycznej z Rabki i jej okolic oraz próba stworzenia oryginalnej, rabczańskiej sceny muzycznej. 
  • Projekt nie był skierowany do zespołów folklorystycznych, jednocześnie nie wyklucza się zespołów opierających swoje brzmienie na ludowym instrumentarium. 
  • W projekcie zaprezentować się mogli wykonawcy zainteresowani udziałem w konkursie o tytuł "Przebój roku 2012" oraz chcący jedynie wystąpić w jednym z koncertów.    
  • Warunkiem przystapienia do konkursu  była prezentacja przynajmniej jednego utworu z  własną muzyką

Koordynatorem projektu był Piotr Kolecki