O projekcie:::

Pomysł na projekt „Made in Rabka” pojawił się gdy któregoś dnia, oglądając towar oferowany przez typowe stoisko 
z pamiątkami, wśród różnych przedmiotów zauważyłam produkowane w Rdzawce regionalne kapcie. Na każdej parze kapci naklejono niewielka naklejkę z napisem… „Made in Italy”. Wtedy właśnie zrodziła się idea wyszukania ludzi, którzy mają dobre pomysły, wykonują rzetelnie swoją prace i tym samym z powodzeniem mogą promować własną markę bez podszywania się pod innych.

Projekt „Made in Rabka” ma za zadanie znaleźć to co jest nasze – rabczańskie, czym możemy się pochwalić 
i z czego możemy być dumni. Ma wyciągnąć z szafy i pomóc w promowaniu mało znanych, często wykonujących na własny użytek ciekawych przedmiotów z dziedziny sztuki użytkowej.

Konkurs o tytuł „Kulturowego Produktu Roku 2011 – Rabcool”, będący częścią tego projektu, pomyślany jest głównie po to, aby spróbować znaleźć przedmiot, który mógłby stać się oryginalną pamiątką z Rabki, produktem charakterystycznym dla naszego regionu. Czy tak się stanie? Trudno to dzisiaj przewidzieć… Ale jeżeli uda nam się zwrócić uwagę szerszej publiczności na nominowane osoby i ich wyroby to będzie oznaczało, że projekt zakończył się sukcesem.

Konkurs zakłada przyznanie dwóch równorzędnych nagród. Jedna z nich przyzna trzy osobowe jury złożone z czołowych rabczańskich artystów profesjonalnych. Drugą nagrodę postanowiliśmy oddać w ręce mieszkańców Rabki, którzy głosując przez Internet zdecydują kto otrzyma tytuł „Kulturowego Produktu Roku 2011 – Rabcool – nagroda internautów”. Głosowanie rozpocznie się 15 listopada i potrwa 14 dni. Wynik tej sondy, podobnie jak decyzje komisji konkursowej, poznamy podczas kiermaszu i koncertu przewidzianego na zakończenie projektu. Dodatkową nagrodę ufundowała FRRR, która przyzna ją swojemu faworytowi. Łącznie więc do zdobycia są trzy nagrody.

:::Finał i wyniki konkursu 

Ze względów technicznych naszą sondę umieściliśmy na stronie Wiadomości Rabczańskich. 
Serdecznie dziekujemy za gościnę.

Sonda uruchomina będzie o północy z 14 na 15 listopada, a glosy oddawać można będzie 
do 30 listopada do godz. 24.00

                Patronat medialny:


Nasze propozycje:  

Z Rabki do Holandii i Wielkiej Brytanii

Choć od 30 lat zajmuje się rękodziełem i przeszła przez różne formy tej twórczości (malarstwo, haft, szydełkowanie, itp.) to niepokój twórczy udało się złagodzić dopiero nowatorską techniką zdobienia pergaminu. Ewa Piechota, bo o niej mowa, promuje swoje pergaminowe wyroby zarówno w Polsce, Wielkiej Brytanii jak i Holandii.

::: więcej 


Secesyjne inspiracje

Kolorowe szkliwa, nietypowe kształty i ciekawe aranżacje przedmiotów codziennego użytku to domena Gosi Traczyk – właścicielki Pracowni Ceramiki Artystycznej „Keramia”, w której twórczy bałagan zdradza intensywny charakter pracy artystki.

::: więcej 

 


Róże bez kolców…

„Żółte, białe, morelowe, modre, lila, purpurowe, rezedowe i zielone, srebrne złote i czerwone” pisał Jan Brzechwa w Pchle Szachrajce okreslając kupowane przez nią tkaniny. My z powodzeniem możemy użyć tych samych słów by opisać kwiaty wykonane przez Marię Kłeczek.

::: więcej 


Ornamentus – Witkiewicz za głowę by się złapał…

Co powiedział by Stanisław Witkiewicz albo jego przyjaciel rzeźbiarz Wojciech Brzega, gdyby mogli przenieść się w czasie i odwiedzić Pawła Worwę w jego warsztacie? Najpewniej zaniemówiliby ze zdziwienia, zastanawiając się jak to możliwe, że niewielka maszyna potrafi w cztery godziny wyrzeźbić to, co człowiekowi zajmowało nierzadko kilka tygodni. 

::: więcej 


Mała rzecz a cieszy!

Od twoich listów pachniało w sieni… - śpiewał kiedyś Czesław Niemen. 
U
Anastazji Leśniak z Rabki kopertami, kartkami i zaproszeniami pachnie cały dom. 

::: więcej 

 


Układy scalone elektroMOniki

Rodzinne tradycje, wielka fascynacja sztuką, fachowa wiedza oraz pomysł to „zasilanie” potrzebne do tego, aby tworzyć codzienne przedmioty w niecodzienny sposób. Wszystkie te „twórcze światłowody” zostały połączone w jedną grubą wiązkę dającą ogromny potencjał. „Zlutowała” je ze sobą Monika Rzonca, która tworzy awangardową biżuterię wykorzystując elementy spotykane na co dzień w elektronice.

::: więcej 


Władca much i kryształowa królowa

Dwa niewielkie stoliki ustawione naprzeciwko siebie, dwa pudełka z malutkimi elementami, różnego rodzaju nożyczki, szczypce, nici i żyłki to centrum domu, miejsce rodzinnych spotkań i warsztat pracy Bogusi i Krzyśka Śluzek z Raby Wyżnej.

::: więcej 


Rabczańskie makramy

Każdy z nas z pewnością ma w domu sznurek do bielizny, sznurek konopny, włóczki, nitki, muliny a niektórzy mają nawet liny sizalowe. Ale mało kto potrafi robić z nich takie rzeczy jak Dorota Habieda, która te wszystkie sznureczki i nitki zamienia w ażurową biżuterię. 

::: więcej


Kulinarne cudeńka

...spod ręki Marty Czekańskiej wychodzą małe makaronowe cudeńka. Okazuje się, że zwykły makaron można bardzo kreatywnie wykorzystać wykonując z niego ozdoby na choinkę, do wielkanocnego koszyczka lub pamiątki dla turystów.

::: więcej

 


Biedrony, ptaszyle, sowy… po prostu dziobaki 
... to miękkie przytulanki o nietypowych kształtach. Przeznaczone są głównie dla dzieci ale 
z powodzeniem mogą służyć także dorosłym, jako małe poduszki czy zagłówki podczas długiej jazdy samochodem lub autokarem - tak przedstawia  Dziobaki
Kaja Gościniak.

::: więcej


Kapcioszki, bamboszki i czapki
Kapcie, torebki i czapki wykonane z naturalnych materiałów (wełna, filc, juta, len, kamienie półszlachetne) to specjalność Kasi Trojanowskiej z Rabki, która od 1994 roku wykonała ich już tyle, że nie sposób policzyć...

::: więcej


Kolczyki wycięte z tęczy

 

Na ulicach Rabki spotkać można dziewczyny, które choć ubrane w szaro-czarne ciężkie kurtki zimowe mają na uszach kolorowe okrągłe kolczyki. Swoista moda na tego rodzaju jaskrawą biżuterię wykonaną z wełny wchodzi do rabczańskiej mody za sprawą 
Kasi Stolarczyk, która z pomocą szydełka tworzy „wiosnę zimą”.

::: więcej


Jelenie na rykowisku, Egipt i rynek krakowski

Wszystko zaczęło się w zespole regionalnym „Kropianki” gdzie pod wpływem i zachętą instruktora, śp. Jana Fudali zacząłem malować na szkle – wspomina 
Krzysztof Krzysztofiak
malarz i dekorator ścian.

::: więcej


Tańcowała igła z nitką…

W niewielkiej pracowni, ukrytej pod stokami Maciejowej, od ponad 15 lat powstają misterne prace hafciarskie Ewy Kisiel. Autorka (znana szczególnie najmłodszym mieszkańcom Rabki, których od lat uczy sztuki hafciarskiej) specjalizuje się w wykonywaniu haftowanych obrazów różnymi technikami: krzyżykami, haftem atłaskowym, angielskim oraz richelieu.

::: więcej


Filcowy zawrót głowy

Torebki są różne. Skórzane, materiałowe, małe, duże, eleganckie i „na co dzień”. Wszystkie te rodzaje można znaleźć w niewielkiej pracowni Natalii Klęsk, która od kilku lat wykonuje przeróżne torebki ale najchętniej filcowe.

::: więcej


Zuzia lalka nie duża ale za to bardzo długa…

O lalkach Agaty Stasik, wysmukłych, powabnych postaciach, które z Zuziami łączy fakt, 
że można się do nich przytulać i są najlepszymi powierniczkami sekretów. 

::: więcej

 


KLAJSTER MAJSTER

Pod tym nietypowym szyldem powstała, przy ulicy Sądeckiej 15, równie nietypowa pracownia ceramiczna prowadzona przez Grażynę Habiedę z Rabki. Grażyna niedawno ukończyła Akademie Sztuk Pięknych we Wrocławiu (wydział wzornictwo) pod kierunkiem prof. Grażyny Płocicy ale, jak sama wspomina, swoją przygodę z ceramiką zaczynała w pracowni garncarza Adama Kościelniaka. 

::: więcej


Waldemar Kuniczuk - rzeźba, metaloplastyka

Jadąc drogą z Rabki do Mszany Dolnej nie sposób nie zatrzymać wzroku na willi „Teresa”, przed którą stoją trzy monumentalne rzeźby zbójników. To właśnie tutaj znajduje się pracownia rzeźbiarza samouka i pomysłowego metaloplastyka, który tworzy zarówno przedmioty użytkowe jak i typowo artystyczne .

::: więcej