Dwa dni na kulturowym gościńcu 21-22 listopada 2014



 

1 dzień

W piątek 21 listopada 2014 r. sala galerii „Pod Aniołem” rabczańskiego MOK-u okazała się za mała dla wernisażu prac śp. Leszka Zachary i koncertu „Monady” Pathmana&Kiniora. Leszek Zachara to postać, która dla wielu osób w Rabce jest do tej pory punktem odniesienia w perspektywie nauczyciela, przyjaciela i artysty. Artykuł Jana Ceklarza w 2. numerze „Zeszytów Rabczańskich” dał asumpt do zorganizowania piątkowego wieczornego - spotkania poświęconego jego pamięci połączonego z wystawą jego prac, w zbliżającą się 10. rocznicę jego śmierci.

W organizacji wystawy J. Ceklarzowi i P. Koleckiemu pomogły Jadwiga i Katarzyna Grzegorzewskie oraz siostra Leszka - Danuta Łoboda. W otoczeniu obrazów i grafik Leszka Zachary sporo osób wspominało swojego nauczyciela lub przyjaciela, głos zabrał kolega z czasów studiów fotografik Wojciech Sygut, uczennica Sara Kościelniak, Mariola Burcan dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Maria Górnicka-Orzeł przewodnicząca rady miasta, która wiele lat uczyła w OPP, Jadwiga Grzegorzewska współpracująca z nim w Gimnazjum w Rabce, Anna Chaszczyńska malarka oraz Anna Białowąs pracująca kiedyś w bibliotece miejskiej w Rabce.

Potem przyszedł czas na magię muzyki, którą zawdzięczamy Piotrowi Koleckiemu, organizatorowi muzycznego spotkania grupy Pathmana (Piotr Kolecki, Marek Leszczyński, Marek Podlecki) z Włodzimierzem Kiniorskim „Kiniorem”, świetnym muzykiem, z którym brzmienie Pathmana odnalazło wspólnotę. Muzyce Pathmana&Kiniora towarzyszyła animacja autorstwa Piotra Koleckiego, przedstawiająca obrazy Leszka Zachary. Połączenie dźwięków i obrazów okazało się niesamowitym przeżyciem. Znajomi Leszka po koncercie do późnych godzin wspominali jeszcze czasy, kiedy był On razem z nimi.

Zdjęcia: Jan Ciepliński, Mateusz Kolecki, Piotr Kolecki

2 dzień

W sobotę 22 listopada 2014 r., w sali teatru „Rabcio”, znowu za ciasnej dla wszystkich uczestników, był czas na prezentacje trzech kolejnych filmów z cyklu „Rabczanie znani i mniej znani” realizowanego przez Katarzynę Ceklarz z Sebastianem Kluską. Publiczność reagowała żywo, chcąc nawet podpowiadać i poprawiać przejęzyczenia bohaterów filmów. Jan Ciepliński – fotografik, Paweł Stojowski – aktor teatru „Rabcio” i Piotr Majerczyk – muzyk i regionalista, każdy inny, każdy mający ciekawe rzeczy do powiedzenia. :::WSZYSTKIE FILMY. Uczniowie Piotra Majerczyka przygotowali mu niespodziankę dołączając się do niego na scenie w momencie gdy grał na skrzypcach. Natomiast Jan Ciepliński sam przygotował niespodziankę, wręczając reżyserce filmów i dwóm pozostałym bohaterom swój album „Rabka na cztery pory roku”, nie omieszkał tez zrobić wspólnego zdjęcia na scenie.

Po projekcji filmów przyszedł czas na promocję drugiego numeru „Zeszytów Rabczańskich”. Rozmowę poprowadził Jan Ceklarz prosząc o komentarz autorów poszczególnych tekstów. Głos zabrali: Piotr Sadowski, Marek Kurzeja, Katarzyna Ceklarz, Barbara Słuszkiewicz, Jan Ceklarz, Dorota Majerczyk, Robert Miśkowiec i Maciej Gaździcki. :::ZESZYTY RABCZAŃSKIE NR 2

Po promocji „Zeszytów” w pięciolecie powstania Stowarzyszenia nasz wiceprezes Piotr Kolecki odebrał odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”. Był to bardzo sympatyczny moment, który rozpoczął Marek Leszczyński – długoletni przyjaciel Piotra, opowiadając o kulturalnej drodze swojego kolegi z zespołu, potem oficjalnie zostało wręczone odznaczenie przez przedstawicielkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Elizę Kujan. Publiczność nagrodziła Piotra przedłużającym się brawami. Następnie wręczona została nagroda naszego stowarzyszenia „Kulturowy pomysł roku 2014” za twórcze i nowatorskie działania na terenie rabczańskiej kultury, dla teatru „Chrząszcz w Trzcinie”, który tworzą Katarzyna Pędzimąż i Cezary Skrocki – aktorzy oraz Marta Skrocka – scenografka. Muzycznie współpracują z nimi Rafał Nowak i Piotr Kolecki. Statuetkę przedstawiającą chrząszcza w trzcinie, autorstwa Stanisława Mlekodaja, wręczył Piotr Kolecki.

Podczas naszej uroczystości, burmistrz miasta Ewa Przybyło uhonorowała medalami 150-lecia Uzdrowiska Rabka-Zdrój następujące instytucję – w nawiasach osoby odbierające nagrodę: Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Rabce (Zofia Grabowska), Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego (Bożena Zachara), Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (Władysław Biedroń),  ZHP Harcerski Krąg Seniorów w Rabce-Zdroju (nikt nie odebrał), Hufiec Podhalański Drużyna Zielona Zgraja w SP nr 4 w Rabce-Zdroju (nikt nie odebrał) oraz media: „Wiadomości Rabczańskie” (Piotr Kolecki, Magdalena Woźniak), „Wieści Rabczańskie” (Marek Świder) „Tygodnik Podhalański” (nikt nie odebrał).

Wieczór zakończył się bardzo dobrze przyjętym koncertem „Kapeli Hanki Wójciak”. Publiczność nagradzała Hankę gromkimi brawami, Hania chwaliła publiczność za umiejętności wokalne.

Cieszymy się z dobrych opinii naszych Gości o dwóch dniach na Kulturowym Gościńcu.

Projekt „Rabczanie znani i mniej znani” oraz koncert „Kapeli Hanki Wójciak” został dofinansowany ze środków UM w Rabce w ramach otwartego konkursu ofert na zadania z dziedziny kultury 2014.

Koszt druku ”Zeszytów Rabczańskich” nr 2. został dofinasowany przez Urząd Miejski w Rabce.

Dziękujemy Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Rabce za udostępnienie sali galerii „Pod Aniołem” 21 listopada.

Dziękujemy dyrektorowi teatru „Rabcio” Zbigniewowi Wójciakowi za udostępnienie sali 22 listopada oraz pracownikom teatru Gabrielowi Gackowi (dźwięk) i Bogusławowi Handzlowi(światło) za pomoc w realizacji imprezy.

Jan Ceklarz
:::relacja na Gorce24                                                                               


O Piotrze Koleckim za rabka.pl (24.11.2014):


foto: Marta Skrocka
Rabczański artysta – Piotr Kolecki – został odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczenie zostało mu nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. Wręczyła mu je w sobotę, podczas gali „Dwa dni na kulturowym gościńcu” w Teatrze Lalek „Rabcio”, przedstawicielka resortu kultury Eliza Kujan.

Piotr Kolecki, ur. w 1956 roku w Rabce  – muzyk, informatyk, pedagog, grafik, fotografik.
Jako muzyk i multiinstrumentalista od 50 lat wydeptuje swoją ścieżkę w muzycznym świecie, początkowo wraz z przyjaciółmi z Liceum Romera, a od 1976 w ramach studenckiego projektu muzycznego Teatr Dźwięku ATMAN, którego był współtwórcą. Trio TD Atman był jednym z czołowych przedstawicieli polskiej sceny niezależnej i działał do 1998 roku. 

Od 1998 roku wraz z Markiem Leszczyńskim, który także współtworzył TD Atman, kontynuuje działalność muzyczną w nowym projekcie pod nazwą Pathman, nie schodząc z własnej ścieżki poszukiwań muzycznych. Ścieżka ta, pełna odkryć i eksperymentów, prowadzi do indywidualnego, osobistego świata dźwięków, pojęć i wyobrażeń, kreując własną, odmienną rzeczywistość. Tworzonej przez Pathman muzyki nie da się zaklasyfikować do określonej kategorii lub nurtu muzycznego. Niekonwencjonalne wykorzystanie instrumentów akustycznych (gitary, bas, drumbas, cytra, sitar, angklung, tankdrum, sanza, kornet, drumla, udu, harfa, instrumenty perkusyjne) czy choćby garści kamieni, patyków, kawałków blach okrętowych, głosu, przyprawione odrobiną elektroniki ilustruje słuchaczowi świat idei również poza muzycznych – opowieści, obrzędu, misterium. To ilustracja, po której pozostaje wrażenie, chwila, moment, bez zapamiętanej melodii czy rytmu. To zbiór przemyślanych brzmień i zebranych dźwięków, układających się w specyficzną, muzyczną opowieść.   

Projekt muzyczny PATHMANA to otwarte kompozycje wypełnione ciągłym, improwizowanym dialogiem zaproszonych muzyków ze światem oraz słuchaczami, przekaz osobistego, specyficznego postrzegania natury, człowieka i „cywilizacji”, a scenicznie przybierający formę suity.

Piotr Kolecki ma za sobą setki koncertów w kraju i Europie, a w latach 1996-2010 wraz z Markiem Leszczyńskim współtworzył interdyscyplinarny „Festiwal w Krajobrazie” odbywający się w Inowłodzu nad Pilicą, geograficznym centrum Polski i Europy, w ramach którego promowali ogólnie pojętą kulturę alternatywną, od poezji przez muzykę po teatr i happening. Festiwal ten zawsze kończył się wspólnym, wielokulturowym wydarzeniem artystycznym, w którym brali udział artyście od Japonii, przez Polskę, Litwę, Szwajcarię, i Niemcy po Gwineę Bisau i Stany Zjednoczone. Jedna z edycji Festiwalu miała miejsce w Rabce.  

Współpracował z wieloma muzykami, m.in. w latach 70. w ramach projektu „Wschodni cyrk” z Janem A.P. Kaczmarkim (Orkiestra 8-dnia), Markiem Ostaszewskim (Ossjan), z Zygmuntem Krauze (Prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej  w latach 1987-90), Robertem Brylewskim (Kryzys, Izrael), Sławomirem Gołaszewskim (Armia, Izrael), multiinstrumentalistką, panią prof. Marią Pomianowską (dyrektor artystyczny Festiwalu Skrzyżowanie Kultur), z amerykańską performerką Almą Yoray, szwajcarskimi muzykami Willi Grimem i Gerardem Widmerem, a ostatnio z Włodzimierzem Kiniorskim.

Piotr Kolecki brał udział w wielu festiwalach w Polsce i Europie, m.in. Droga do Delf, Energia Sztuki, OFF-Festiwal, współtworzył  muzykę do filmów i spektakli teatralnych, współpracując m.in. z teatrami Teatr Snów z Gdańska, Terminus a Quo z Nowej Soli czy teatrem Witkacego z Zakopanego. Od zeszłego  roku współpracuje z nowym rabczańskim teatrem „Chrząszcz w trzcinie”, tworząc na żywo muzykę do najnajowego spektaklu „BamBam”.

W swojej dyskografii ma 25 tytułów, które ukazały się w Polsce, w Niemczech, w Szwajcarii i USA. W zeszłym roku wydał solową płytę „the spices”, a w tym ukazała się :::płyta grupy Pathman „Monady”. Obie płyty powstały we własnym studio Piotra.

Jako pedagog od 1982 do 2012 roku pracował w Liceum Romera, wprowadzając do programu nauczania takie przedmioty jak informatyka (pierwszy komputer ZX81 Sinclair kupił dla szkoły w 1982r.) czy przedsiębiorczość (zanim jeszcze ten przedmiot pojawił się w programie nauczania liceum). Jako pedagog podejmował wiele akcji o charakterze artystycznym i proekologicznym, w tym m.in. prowadził warsztaty ekologiczne dla młodzieży „Gadająca Łąka” i „Czynna ochrona płazów”, zainicjował obchody Dnia Ziemi w Rabce, a jako Instruktor Polskiego Związku Kajakowego organizował i prowadził wakacyjne, szkolne spływy kajakowe.

W ramach własnej działalności gospodarczej – firma art&com – podjął się wydawnictwa książek, m.in. „Zadziwienia” Jerzego Żebraka, „Życie po Naprawie” Władysława Ocieczka, „Rabczańskie opowieści dla wnuków” - seniorzy dzieciom, albumu „Blask dawnej Rabki” Anetty Poliszewskiej i Magdaleny Piekarz.    

W latach 1991-92 pełnił funkcję dyrektora MOK w Rabce-Zdroju, przeprowadzając ta instytucje przez trudnu okres przemian ustrojowych.

Piotr Kolecki jest wiceprezesem Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec, w ramach którego wraz z Katarzyną i Janem Ceklarzami podjęli się stworzenia lokalnego nurtu kulturalno-artystycznego, którego głównymi celami są z jednej strony podtrzymywanie i dokumentacja istniejących zjawisk artystycznych, a z drugiej oferowanie nowych form działalności kulturalnej poprzez takie projekty jak „Made in Rabka”, „Rabczańska scena muzyczna”, filmy o znanych i mniej znanych mieszkańcach Rabki czy wydawnictwa, w tym „Zeszyty Rabczańskie”.

Piotr Kolecki od 2000 roku jest stałym współpracownikiem Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, a od  2011 roku jest redaktorem naczelnym wznowionych „Wiadomości Rabczańskich”, których wydawcą jest FRRR. Jest autorem projektu medalu na 150-lecie lecznictwa uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju.