rok 2014

wydarzyło się  :::rok 2013  :::rok 2012 :::rok 2011 :::rok 2010 :::rok 2009


dwa dni na kulturowym gościńcu:W piatek 21 listopada zaprosiliśmy do Galerii "Pod Aniołem" na wernisaż wspomnieniowy prac Leszka Zachary oraz koncert grupy Pathman z Włodzimierzem Kiniorskim.

W sobotę 22 listopada w sali teatru "Rabcio" odbyła się prezentacja kolejnych filmów z cyklu "Rabczanie znani i mniej znani"
Podczas imprezy promowaliśmy drugi numer "Zeszytów rabczańskich", wręczyliśmy statuetkę chrząszcza w trzcinie dla Teatru "Chrząszcz w trzcinie" za "Kulturowy pomysł roku 2014", a na zakończenie zagrała  Kapela Hanki Wójciak.

::: Relacje z obu dni

A ponadto polecamy: 

 • obejrzenie wszystkich filmów naszego cyklu 
                   "Rabczanie znani i mniej znani"  :::TUTAJ
 • przejrzenie zawartości drugiego numeru 
                             "Zeszytów Rabczańskich"
   
  :::TUTAJ
     

18 października 2014 r. w Miejskiej Galerii Sztuki Zakopane Katarzyna Ceklarz Urszulą Janicką-Krzywdą prezentowały swoja najnowszą książkę "Góralskie czary Słownik magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich".
Spotkanie odbyło się w ramach festiwalu „Inspirowane górami” i towarzyszył mu wernisaż wystawy fotografii Barbary Caillot-Dubus „Pachnące jarzębiną”, fotografii, których tajemniczość i niejednoznaczność zostały wykorzystane do zilustrowania książki o góralskich czarach. 
Spotkanie z książką odbyło się wokół stołu, na którym znajdowały się między innymi potrawy odgrywające niemałą rolę w magii górali: chleb, czosnek, smalec... a także napary z ziół mających tajemną moc. Opowiadała o nich - słowami autorek książki -
Jaga Siemaszko, aktorka Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przy pomocy uczonej w rzemiośle czarownicy - Katarzyny Ceklarz.
Imprezę zakończyła rozmowa o książce i fotografii z autorkami, poprzedzona pokazem filmu
Bartka Solika.
Wydawcą książki jest Tatrzański Park Narodowy. 

Hymny pokolenia czy gwiazdki jednego przeboju?
24 września 2014 r. Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec zorganizowało w budynku rabczańskiego MOK-u spotkanie z Andrzejem Kukuczką redaktorem działu muzycznego Radia Kraków, dotyczące polskiej muzyki rockowej pierwszej połowy lat 80. XX w.
Mogę to spotkanie opisać z dwóch skrajnie różnych perspektyw: człowieka z zewnątrz, bo niezwiązanego na co dzień z Rabką i nie słuchającego muzyki tzw. rozrywkowej, a tym bardziej rockowej muzyki z lat 80., a jednak i z wewnątrz, bo jestem stąd i o muzyce pojęcie mam.

:::więcej


Jerzy Żebrak honorowym obywatelem Rabki-Zdroju. 

Gratulujemy nadania honorowego obywatelstwa Rabki-Zdroju dr. Jerzemu Żebrakowi, współzałożycielowi naszego stowarzyszenia, wybitnemu lekarzowi i uczonemu, Kawalerowi Orderu Uśmiechu, felietoniście i pisarzowi. Jeszcze raz:  SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

  

Uroczyste wręczenie tytułu odbyło się 21.06.2014 w Amfiteatrze Miejskim, w ramach obchodów 150 lecznictwa Uzdrowiskowego.

:::o panu Jerzym w naszej gazecie       :::"Zadziwienia" dr Żebraka  


„Złote lata Rabki-Zdroju” to kolejne albumowe wydawnictwo poświęcone uzdrowisku Rabka. Książka ukazała się w czerwcu, a  jej autorami są Józef Gaweł,  nieżyjący już redaktor Henryk Urbanowski oraz nasz prezes  Jan Ceklarz i nasz sekretarz Katarzyna Ceklarz. Jak na album przystało, znajdziemy w nim ponad 300 przedwojennych fotografii Rabki, pochodzących z prywatnych zbiorów Piotra Kuczaja. 

30 sierpnia, w cyklu audycji "Pejzaże regionalne" Radia Kraków, o albumie opowiadała Katarzyna Ceklarz. 


15 czerwca nasze stowarzyszenie wraz kilkunastoma innymi instytucjami kulturalnymi zostało uhonorowane specjalnym podziękowaniem oraz  medalem zokazji 150-lecia lecznictwa uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju. Medal i podziękowanie w imieniu rabczańskiego samorządu oraz wspólnoty mieszkańców wręczyła burmistrz Ewa Przybyło.
A medal zaprojektował nasz wice.

             


W tym roku mija 85 lat odkąd pisarz zgodził się patronować powstającemu wtedy muzeum, a już w przyszłym roku minie 85. lat, odkąd odszedł. Aby zwrócić uwagę na tę ważną dla naszego regionu postać, w nadziei, że będzie to pierwsze z wielu wydarzeń jemu poświęconych, zaprosiliśmy na wykład znawcy twórczości Orkana, prof. dr hab. Bolesława Farona pt:  "Orkan - poeta nie tylko Gorców i Podhala".    

::: więcejPiotrowi Koleckiemu i Markowi Leszczyńskiemu
towarzyszył współpracujący z nimi od kilku lat i znany bywalcom "Między Słowami" Marek Podlecki.

3 maja w Księgarni Kawiarni "Między Słowami" utwory z najnowszej płyty zaprezentowała grupa "PATHMAN" (fragment utowru Nativ z tej płyty poniżej). 

:::więcej

Nowa płyta grupy PATHMAN, której współtwórcą i muzykiem jest nasz vice. "Monady" - 11 utworów, blisko 80 minut muzyki opartej na akustycznych instrumentach.   

25 kwietnia do galerii "Pod Aniołem" zaprosiliśmy wszystkich mniej lub bardziej interesujących się architekturą okresu międzywojennego, a szczególnie architektoniczną historią polskich uzdrowisk tego okresu. O tendencjach, także w światowym budownictwie lat dwudziestych XX wieku opowiadał dr Michał Wiśniewski, architekt i historyk sztuki z Uniwrystetu Ekonomicznego i Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
Druga część wieczoru poświęcona była już tylko Rabce i wybranym budynkom opisanych w właśnie wydanym przez nas   albumie "Blask dawnej Rabki".
   
                                                                                     ::: więcej

Promocja rabczańskich willi oraz ksiazki "Blask dawnej Rabki" na antenie Radia Kraków.

W 150-lecie formalnego rozpoczęcia działalności uzdrowiskowej w Rabce, Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec zostało zaproszone przez Uzdrowisko Rabka SA do włączenia się w trwające przez cały 2014 rok obchody jubileuszowe. Zorganizowaliśmy sesję pt. „Rabczańskie Baden-Baden”, której założeniem było pokazanie trudnej drogi jaką musieli przejść założyciele zdroju do czasu, aby Rabka stała się ważnym polskim kurortem. Po wtóre celem sesji było przypomnienie, że Rabka tuż przed wybuchem II wojny światowej przeżywała czas swojej świetności z dobrymi widokami na zaistnienie wśród liczących się europejskich kurortów. Trzecią składową wykładów było nowe, nie eksploatowane dotychczas w piśmiennictwie ujęcie tematu, poprzez zajęcie się aspektami dawnych metod leczniczych, architektonicznej mody uzdrowiskowej i tematu reklamy Rabki w przedwojennej prasie. 

:::więcej


Muzeum Górali i Zbójników, czyli nową odsłonę zamkniętego po śmierci Jana Fudali Muzeum Gorczańskiego. Nowi kustosze, Mira i Wiktor, pozostając wierni prezentacji kultury ludowej Gorców i Podhala, na nowo opracowali przestrzeń muzealną, uzupełniając ją m.innymi o nowe, interakcyjne atrakcje.  :::muzeum-zbojnikow.pl.
Muzeum otwarto 27 czerwca br.

Wykłady zrealizowane pod nazwą "Kulturowy Gościniec"  przez Jana i Katarzynę Caklarz
w rabczańskim Kole Przewodnickim  i  Kole Terenowym PTTK:
>> rok 2007 
>> rok 2008 
>> rok 2009