rok 2013

wydarzyło się    :::rok 2012 :::rok 2011 :::rok 2010 :::rok 2009


„Zeszyty Rabczańskie” 1/2013

W pierwszym numerze prezentujemy 10 artykułów z dziedziny historii, historii literatury i etnografii. Materiał uzupełniliśmy 60 fotografiami, z których wiele zostało opublikowanych po raz pierwszy. Życzymy miłej lektury!

:::więcej


Finał projektu "Rabczanie znani i mniej znani", promocja "Zeszytów Rabczńskich" i koncert zespołu Teresy Mirgi 
23 listopada w sali teatru Rabcio zakończyliśmy nasze planowane na ten rok działania. Na ten finał złożyły się trzy fragmenty filmów dokumentalnych o kulturowych osobistościach związanych z Rabką: artyście malarzu Jerzym Koleckim, pisarce Ewie Owsiany i muzyku Piotrze Kubowiczu. 
Odbyła się też promocja pierwszego numeru naszego wydawnictwa "Zeszyty Rabczańskie", a na koniec wystąpiła Teresa Mirga ze swoim zespołem, prezentując żywiołowe cygańskie piosenki.

:::więcej


Z nurtem jazzu 

- muzyczną opowieść o historii muzyki jazzowej snuł przed zgromadzonymi w sali Galerii "Pod Aniołem" Miejskiego Ośrodka Kultury Antoni Krupa, redaktor Radia Kraków. 
Wykład odbył się 17.09.2013r.

...więcej


Wykład w terenie

Spacerem przez historię rabczańskiej architektury poprowadziła nas Agnieszka Fudali, architekta z instytutu Architektury i Urbanistyki PPWSZ w Nowym Targu. Spacer, który odbył się 24 czerwca, bardzo przypadł do gustu słuchaczom (o czym mogą świadczyć zapytania o kontynuację tego typu spotkań w przyszłości), dla których rabczańska architektura uzdrowiskowa nie jest obojętna. 

:::więcej


„Karpaty pełne czarów”

 
To nie przypadek, że 22 czerwca, dzień po przesileniu letnim i dwa dni przed świętem Jana Chrzciciela (czyli nocą Kupały) odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa dotycząca ludowych wierzeń, medycyny i magii, zatytułowana „Karpaty pełne czarów”.  

:::więcej


Wykład o pragóralach prof. Pawła Valde-Nowaka

Kolejny cykl wykładów Kulturowego Gościńca został zainaugurowany 24 kwietnia  wystąpieniem znanego archeologa prof. Pawła Valde-Nowaka, który w trakcie spotkania pt. „Pragórale. Neandertalczyk i wczesny Homo sapiens na Podhalu” mówił głównie o odkryciach w jaskini w Obłazowej. 

:::więcej


Promocja ksiązki i spotkanie z autorem 

W czwartek, 25 kwietnia 2013 r. o godzinie 17:00 
w siedzibie Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce-Zdroju, Al. 1000-lecia 1
odbyła się promocja książki Adama Jurczakiewicza "Mój GOPR".
Na spotkanie zprosoli:
                          


Wykłady zrealizowane pod nazwą "Kulturowy Gościniec"  przez Jana i Katarzynę Caklarz
w rabczańskim Kole Przewodnickim  i  Kole Terenowym PTTK:
>> rok 2007 
>> rok 2008 
>> rok 2009