rok 2012

wydarzyło się  :::rok 2013  :::rok 2011 :::rok 2010 :::rok 2009


Delikatesy Ryszard Steskal, Stowarzyszenie Piękne Neony oraz artystka Paulina Ołowska 
zaprosili na wydarzenie kulturalne "Gazda znowu świeci"
1 lutego 2013 r. godz.17.00  ul. Chopina 16 w Rabce-Zdrój.

Wydarzeniu patronował Kulturowy Gościniec.

  

:::więcej      


Zdjęcia Zofii Rydet w sieci!!!

Sukcesem zakończyła się inwentaryzacja, archiwizacja i dokumentacja cyklu „Świat uczuć i wyobraźni” - zadania współfinansowanego przez MKiDN. Efektem jest  powstanie ogólnodostępnej bazy fotografii Zofii Rydet online www.fundacjarydet.pl

W kwietniu zorganizowaliśmy w galerii Pod Aniołem wystawę zdjęć i spotkanie z pracownikami Fundacji im. Zofii Rydet. :::zobacz 


W październiku, nakładem Noisen Records okazała sie płyta The spices (przyprawy) naszego vice - Piotra Koleckiego. W nagraniu wzieli także udział toruńscy muzycy z Molok Mun. Na płycie znalazło się 9 kompozycji: 

1. The Spice
2. Salt
3. Pepper
4. Chili
5. Curry
6. Rosemary
7. Curcuma
8. Thyme
9. No Sugar, No Meat

A dlaczego "The spices"? Kliknij w grafikę obok.
Recenzja płyty na portalu "Only Good Music" :::czytaj
Płyta do nabycia w Księgarni-Kawiarni "Między Słowami"


Rabczańskimi rękodzielnikami, wyłonionymi w projekcie „Made in Rabka” w 2011 roku zainteresowało się Radio Kraków. W najbliższą niedzielę 2 grudnia, będzie można posłuchać wywiadu na temat naszego Stowarzyszenia oraz tego projektu. 
Zostanie on wyemitowany w ramach audycji „Pejzaże regionalne”, którą prowadzi red. Jan Stępień, Sekretarz Redakcji Radia Kraków. Można także posłuchać jej klikając poniżej.

W panelu obok wciśnij . Po wczytaniu odtwarzanie zostanie uruchomione.


 "Gwarzenie przy warzeniu"

24.11.2012 zaprosiliśmy do kawiarni-księgarni "Miedzy Słowami"  na wykład "Gwarzenie przy warzeniu"
W Rabce tworzone jest wyborne piwo! O tajemnicach tego procederu, kulturze piwnej na przestrzeni dziejów i teraźniejszości złotego płynu opowiadał producent i pasjonat chmielowej ambrozji Łukasz Jajecznica. A że nie samą teorią człowiek żyje, był także i aspekt praktyczny!
Po spotkaniu odbył się koncert - "Babu Król". 

:::więcej 


Zbójnicy i babcyne korole

Mocnym, etnograficznym akcentem zakończył się 30 października cykl wykładów Kulturowego Gościńca zaplanowanych na rok 2012. W poniedziałkowy wieczór zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania wykładu dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, znanej etnografki z Krakowa, która zajęła się sprawą karpackich zbójników w kontekście historycznych dokumentów archiwalnych. 
...
Po wykładzie swoją najnowszą książkę pt. Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski promowała autorka Katarzyna Ceklarz – etnolog ze Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec. 

:::więcej


Innowacje Made in Rabka

„Widok na innowację” to tytuł i myśl przewodnia spotkania zorganizowanego przez Fundacje Rozwoju Regiony Rabki, przy dolnej stacji wyciągu narciarskiego na Polczakówce.

:::więcej


 

Rabczańska Scena Muzyczna zakończona!

W 6 października hucznie zakończyliśmy projekt „Rabczańska Scena Muzyczna - 
Made in Rabka II”. Na scenie teatru „Rabcio” obyła się uroczysta gala, podczas której zostały wręczone trzy niezależne nagrody.

:::więcej


STYLe ZAKOPIAŃSKIe

Spytaliśmy nieco przewrotnie Zbigniewa Moździerza o „style zakopiańskie”. Nie po to, aby pisać historię sztuki na nowo, ale aby zgłębić przyczyny powstawania wytworów kulturowych, drogi, jakimi zmierzają poszczególne myśli łącząc się w system, oraz sposoby ich realizacji. W architekturze wzajemną relację między formą a zmianą widać chyba najlepiej, najbardziej namacalnie. Pewne założenia powstają, ewoluują i odchodzą w zapomnienie, czasami aby powrócić. Porównując początkowy i późny gotyk, czy surowy i dekoracyjny barok, zauważalna jest istotna zmiana pomimo zachowanej formy. Forma jednak też się zmienia, przenikają się nawzajem różne sposoby postrzegania. Styl jest zmienny w czasie. I ani się obejrzeć jak jest już coś innego niż było pierwotnie.

:::więcej

 


    Księdzu Kamilowi Kowalczykowi, którego droga spotykała się wielokrotnie z naszym Gościńcem, gratulujemy wspaniałego dnia prymicji 27.05.2012, i życzymy, aby dla niego blask prawdy, dobra i piękna zawsze wynikał z Jednego.  
         
Przypominamy Jego :::tekst Parafialne ad fontes, zamieszczony w naszej gazecie.

Wernisaż wystawy Zofii Rydet "Zapis socjologiczny"
 odbył się 25 kwietnia i połączony był z wykładem Ewy Pasternak-Kapery „Zapis humanistyczny" 
oraz prezentacją filmu A.Różyckiego  "Nieskończoność dalekich dróg"
   

 

::: więcej

 


Kalwaryjskie misteria fascynują wiele osób, dla jednych stanowią silne przeżycie religijne, dla innych poznawcze czy kulturowe. Wernisaż wystawy „Polska Jerozolima” 4 kwietnia 2012 roku, w Wielką Środę, przybliżył jego uczestnikom obrzędy pasyjne z Kalwarii Zebrzydowskiej. Stało się tak za sprawą rabczańskiego fotografa Jana Cieplińskiego, który postanowił podzielić się z publicznością swoim spojrzeniem na te wydarzenia.

 

::: więcej

 


„O naszej pamięci” – taki tytuł nosiło spotkanie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec, ze znanym kulturoznawcą i etnografem - Antonim Krohem.

 

::: więcej


Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec włączyło się w akcję niesienia pomocy dla Kuby Chojneckiego. Postanowiliśmy zorganizować licytację przedmiotów rękodzielniczych, z której dochód w całości zostanie przekazany dla chłopca.
Licytacja odbyła się 19 lutego w kawiarni "Zdrojowa". 
Koordynatorem akcji była Agata Stasik .

::: więcej
:::wykaz darów i darczyńców 
Galerie z przedmiotami:
::: Galeria I   
::: Galeria II  
::: Galeria III
::: Galeria IV 
 


Wykłady zrealizowane pod nazwą "Kulturowy Gościniec"  przez Jana i Katarzynę Caklarz
w rabczańskim Kole Przewodnickim  i  Kole Terenowym PTTK:
>> rok 2007 
>> rok 2008 
>> rok 2009