Wydawnictwa które ukazały się z inicjatywy lub pod patronatem  Kulturowego Gościńca oraz autorstwa i współautorstwa naszych członków.  

w 2010 roku ukazała się „Monografia Muzeum im. Władysława Orkana” autorstwa Katarzyny Ceklarz

:::promocja książki


 

Specjalny numer „Widomości Rabczańskich”, pod redakcją Jana i Katarzyny Ceklarz, ukazał się 24 września 2010 roku. 
Wydawnictwu towarzyszyła konferencja 
Rola prasy lokalnej w budowaniu samorządności”

Wydarzenie to zaowocowało wznowieniem "Wiadomości Rabczańskich" i gazeta ukazuje się od 2011 roku. Redaktorem naczelnym został Piotr Kolecki, a wydawcą jest Fundacja Rozwoju Regionu Rabka

:::konferencja
:::
wydawnictwo

"Zadziwienia" - książka dra Jerzego Żebraka  (2010r.)

Dr med. Jerzy Żebrak, zacny uczony i ceniony pediatra, a przy okazji jeden z aktywniejszych członków stowarzyszenia. Wydawcami są: Jerzy Żebrak wraz z Piotrem Koleckim (naszym wiceprezesem), który zajął się opracowaniem graficznym i stroną techniczną wydania. 

Książka ta jest lekką i przyjemną opowieścią o zdarzeniach, jakie autorowi dane było przeżyć oraz o miejscach, które poznał. I chociaż same wydarzenia niejednokrotnie przyjemne nie były, wyłania się z kart tej ksiązki pozytywny obraz świata, to znaczy taki, w którym człowiek uwikłany w różne sytuacje życiowe wciąż odnajduje swoje miejsce na ziemi. 

:::relacja z promocji

Pod naszym patronatem w 2011r. ukazała się kolejna publikacja -  
„Życie po Naprawie” autorstwa Władysława Ocieczka.

Autor, pochodzący z Naprawy, opisał w niej codzienne życie mieszkańców tej wioski z lat 30. XX wieku. Z jej kart można się dowiedzieć zarówno o kulturze materialnej wsi (drewnianych budynkach, urządzeniach gospodarczych dzisiaj już nieużywanych, zapomnianych sposobach gospodarowania), jak i o niematerialnych aspektach życia (medycynie ludowej i czarach). Zawarto w niej również ciekawą legendę o nieistniejącej już karczmie, stojącej niegdyś przy głównej drodze we wsi.
Współwydawcą książki jest Piotr Kolecki. 

:::o wydawnictwie

Katarzyna Ceklarz
„Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski”
 

Książka ta przeznaczona jest głównie dla regionalistów i miłośników kultury ludowej ale także dla przewodników górskich i pilotów. Zawiera opis poszczególnych grup etnograficznych od Cieszyna aż po Bieszczady, a także encyklopedyczne kompendium wiedzy z podstawowych zagadnień etnograficznych z Beskidów i Tatr. Praca ukazała się nakładem COTG PTTK w Krakowie pod redakcją dr Urszuli Janickiej-Krzywdy, przy konsultacji merytorycznej Doroty Majerczyk oraz Agnieszki Jurczyńskiej-Klosok.

:::relacja z promocji

W październiku 2012r., nakładem Noisen Records okazała sie płyta 
The spices
(przyprawy) naszego vice - Piotra Koleckiego
W nagraniu wzieli także udział toruńscy muzycy z Molok Mun. Na płycie znalazło się 9 kompozycji: 

1. The Spice
2. Salt
3. Pepper
4. Chili
5. Curry
6. Rosemary
7. Curcuma
8. Thyme
9. No Sugar, No Meat
A dlaczego "The spices"? Kliknij w grafikę obok.
Recenzja płyty na portalu "Only Good Music"
:::czytaj

25 kwietnia 2013 r. w siedzibie Grupy Podhalańskiej GOPR w Rabce-Zdroju odbyła się promocja książki 
Adama Jurczakiewicza
pt. "Mój GOPR".
Na spotkanie zprosoli:
                          

„Zeszyty Rabczańskie” 1/2013
pod redakcją Jana i Katarzyny Ceklarz

W pierwszym numerze prezentujemy 10 artykułów z dziedziny historii, historii literatury i etnografii. Materiał uzupełniliśmy 60 fotografiami, z których wiele zostało opublikowanych po raz pierwszy. Życzymy miłej lektury!

:::więcej

Katarzyna Ceklarz napisała tekst, Piotr Kolecki był autorem części zdjęć oraz opracował i złożył broszurę pt. Odnowa Rabczańskiego Parku Zdrojowego

Pod koniec marca 2014r. wydaliśmy album poświęcony piętnastu budynkom, reprezentującym cztery style w rabczańskiej architekturze z okresu od powstania uzdrowiska do wybuchu II wojny światowej. Książka "Blask dawnej Rabki" powstała z inicjatywy Sławomira Spórny, krakowskiego biznesmena pochodzącego z Rabki, który o opisanie wybranych budynków poprosił dwie architektki - Anettę Poliszewską i Magdalenę Piekarz.

:::wykład połączony z promocją albumu

2014 - "Monady" - płyta grupy "PATHMAN", której współtwórcą jest  Piotr Kolecki 

O płycie na stronie Polskiego Radia:::TUTAJ
O płycie w Gazecie Prawnej ::: TUTAJ
:::posłuchaj

 

Rabczańskie opowieści dla wnuków - baśnie, bajki i opowieści napisane i ilustrowane przez studentów rabczańskiego UTW dla Stowarzyszenia Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku opracował i wydał Piotr Kolecki 

„Złote lata Rabki-Zdroju” to kolejne albumowe wydawnictwo poświęcone uzdrowisku Rabka. Książka ukazała się w czerwcu, a  jej autorami są Józef Gaweł,  nieżyjący już redaktor Henryk Urbanowski 
oraz nasz prezes 
Jan Ceklarz 
i nasz sekretarz
Katarzyna Ceklarz. Jak na album przystało, znajdziemy w nim ponad 300 przedwojennych fotografii Rabki, pochodzących z prywatnych zbiorów Piotra Kuczaja. 

18 października 2014 r. w Miejskiej Galerii Sztuki Zakopane Katarzyna Ceklarz Urszulą Janicką-Krzywdą prezentowały swoja najnowszą książkę "Góralskie czary Słownik magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich". 

„Zeszyty Rabczańskie” 2/2014
pod redakcją Jana i Katarzyny Ceklarz

Drugi numer naszego rocznika w sposób rozwojowy nawiązuje do zagadnień z numeru pierwszego. W kwestii
historycznej rozpoczynamy serię artykułów dotyczących II wojny światowej w Rabce i okolicach, starając się wydobyć na światło dzienne nieznane szerzej fakty. Nadal wyrazistą ekspozycję ma strona etnograficzna, przypominająca ważne dla Rabki rzemieślnicze i muzyczne tradycje oraz krytycznie odnosząca się do zbójnickiej legendy.

:::więcej

"Zeszyty Rabczańskie" nr 3-4/2015
pod redakcją Jana i Katarzyny Ceklarz

Zestawiając kolejne numery „Zeszytów Rabczańskich”, coraz wyraźniej widać założenie wydawnicze pisma. Jest nim, oprócz strony dokumentacyjnej, także nakreślenie obrazu Rabki jako systemu społecznego i kulturowego na przestrzeni dziejów. Chodzi więc o przedstawienie rabczańskiej historii w perspektywie ogólnego biegu zdarzeń, ale także o uchwycenie specyfiki miejsca, o czym pisałem we wstępie do numeru pierwszego.

:::więcej

"Legendy, bajki i dziwy z Babią Górą w tle"

2016r., wydawnictwo autorstwa Katarzyny Ceklarz z ilustracjami Małgorzaty Flis. 

Wydawnictwo dokumentujące 10-lecie Rabczanskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku opracował i udostępnił zdjęcia Piotr Kolecki

2016r. - "Drzwi" - kolejna płyta grupy "PATHMAN", której współtwórcą jest  Piotr Kolecki. 
Płyta ukazała się na CD oraz na "winylu".

Obok Piotra w nagraniu wzięli udział Marek Leszczyński, Włodzimierz Kiniorski, Piotr Majerczyk i Sylwia Nadgrodkiewicz. 

:::posłuchaj
:::o płycie

2016 r. - "Kultura ludowa Górali Sądeckich od Kamienicy, Łącka i Jazowska"praca zbiorowa pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Magdaleny Kroch, COTG PTTK, Kraków 2016r.

"Zeszyty Rabczańskie" nr 5/2017
pod redakcją Jana i Katarzyny Ceklarz

Publikacja 5. numeru „Zeszytów Rabczańskich” ma miejsce w roku Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rabka w literaturze, literaci w Rabce”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec wraz z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Tematyka konferencji dotyczyła w dużej mierze roli Rabki i jej okolic w twórczości pisarzy odwiedzających te miejsca. Podczas wykładów przedstawiony został wpływ środowiska przyrodniczego i społecznego na kształtowanie się artystycznych wypowiedzi pisarzy.

:::więcej

2017r. - autorką tekstu do wydawnictwa na 70-lecie Polskiego Towarzystwa Ludowego w Mszanie Dolnej  jest Katarzyna Ceklarz

2017r. - "Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich - perspektywy badawcze, rekonstrukcje, reinterpretacje" - wydawnictwo Muzeum im. Władysława Orkana. Autorką rozdziału o strych i nowych pamiątkach regionalnych jest Katarzyna Ceklarz