Chcecie się podzielić własnymi przemyśleniami, spostrzeżeniami, uwagami o  ogólno pojętej kulturze - przysyłajcie nam teksty, zdjęcia, ilustracje. 


31/2019_02

Trzygwiazdkowa Rabka
(Rozmowa ukazała się w numerze 8/2012 Wiadomości Rabczańskich)

Ze Sławomirem Spórną, zajmującym się od wielu lat przedsięwzięciami biznesowymi, doradztwem i pomocą w zarządzaniu, o tym jak najlepiej wykorzystać potencjał Rabki-Zdroju, rozmawia Jan Ceklarz

Przeczytaj :::cały artykuł


30/2018_11

Dr hab. Magdalena Roszczynialska
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Rabka z perspektywy geopoetyki. Na marginesie książki Rabka w literaturze, literaci w Rabce.

Książka pt. Rabka w literaturze, literaci w Rabce pod redakcją Zofii Budrewicz i Jana Ceklarza wydana w 2018 roku staraniem Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec w Rabce-Zdroju wpisuje się w nurt topograficznie zorientowanego literaturoznawstwa. Ze względu na poszerzenie w niej pola obserwacji o fakty życia literackiego i ich dokumentalny zapis sytuuje się także w obszarze badań nad mikrohistorią lokalnej kultury.Jak zatem jawi się Rabka, rzeczywista i wyobrażona, zapisana na kartach tej monografii?

Przeczytaj :::cały artykuł


29/2015_05

Leszek Zachara. Wspomnienia.
Sara Kościelniak
Beata Kołaciak

 

Dwa teksty wspominające Leszka Zacharę w 10. rocznicę Jego śmierci. 

 

:::więcej


28/2013_11

Słodycz kultury
Jan Ceklarz

„Pogotowie Sztuki” Piotra Biesa zafundowało Rabczanom (osób kilka) oraz nierabcznom (zdecydowana większość) możliwość uczestnictwa w nie byle jakim wydarzeniu artystycznym, skomponowanym harmonijnie ze współbrzmiących ze sobą sposobów artystycznego wyrazu.

 

:::więcej


27/2013_07

Rabczański Speedcubing
nowa moda rabczańskiej młodzieży
Katarzyna Ceklarz

Speedcubing to zabawa (a nawet dyscyplina sportu) polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika w wersji podstawowej, znanej chyba każdemu, jaki i jej licznych modyfikacjach i wariantach oraz innych łamigłówek logicznych. Wśród rabczańskiej młodzieży, głównie skupionej 
w I LO, moda na tego typu zabawę pojawiła się wiosną 2013 roku. 

:::więcej


26/2013_03

Pieskie życie 
– pocztówka z Filipin dla Rabczan

Paulina Gwiżdż

Ludzie czasem wzdychają, że życie jest pieskie. Szczerze mówiąc, nie do końca rozumiem co mają na myśli. Wydaje mi się, że to fatalne nieporozumienie wynikające z ich niewielkiego obycia w świecie. Weźmy na przykład taki żywot psa na Filipinach: Wstałem dziś rano, skoro świt, zanim jeszcze plaże zapełniły się turystami i zrobiło się naprawdę gorąco. Sprawdziłem obejście, wszystko było jak Pan Bóg przykazał...

:::więcej

 


25/2012_11

Pocztówka z Hong Kongu dla Rabczan
Paulina Gwiżdż

Moja koleżanka mówi, że za każdym razem kiedy wchodzi na mój profil na jednym z portali społecznościowych, wzrusza się, że jestem z Rabki, a mieszkam w Hong Kongu. Nigdy nie patrzyłam na mój wyjazd z takiej perspektywy. W związku z jej spostrzeżeniem, postanowiłam napisać pocztówkę. Dla wszystkich. Dla tych za którymi tęsknię i dla tych wszystkich, którzy nie wiedzą o moim istnieniu, a zostali na Podhalu. Dla wszystkich Rabczan. Ponieważ jest to pocztówka niezwykła, pozwolę Wam wybrać obrazek z wielu zdjęć, które udało mi się zrobić w czasie mojego krótkiego pobytu.

:::więcej


24/2012_09

Rozmowa z Aliną Kalczyńską
Katarzyna i Jan Ceklarz

Alina Kalczyńska – artystka zajmująca się drzeworytem, akwarelą, witrażem i grafiką wydawniczą. Choć urodziła się w Mszanie Dolnej to dzieciństwo spędziła w Rabce-Zdroju, w domu rodzinnym mieszczącym się naprzeciwko starego kościółka. Krakowską Akademie Sztuk Pięknych ukończyła z wyróżnieniem, uzyskując dyplom z drzeworytu i grafiki książki. 

>> więcej


23/2012_03

Droga czyli myśli z CoCart Music Festiwal
Toruń, 31.03.2012r.
Piotr Kolecki

CoCArt Music Festiwal to jeden z tych festiwali, które istnieją dzięki zaangażowaniu kilku osób. Ten "łączy nowe trendy we współczesnej muzyce awangardowej i eksperymentalnej o charakterze elektronicznym i elektroakustycznym z projektami opartymi o estetyczną waloryzację multimediów, traktowanych jako pełnoprawny komponent działania twórczego."
A jakie myśli chodzą po głowie w trakcie takiego wydarzenia słuchaczowi i wykonawcy jednocześnie? 

>> więcej


22/2011_12

Na święta o doktorze Żebraku
Radosław Nowak

Znajomi ze Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec, z którym mój dziadek Jerzy Żebrak związany jest bardzo szczególne, poprosili mnie, abym przybliżył jego postać. Jednak nie jest to wcale takie łatwe! Okazuje się, że nawet jako wnuk niewiele wiem o znanym pediatrze, jego publikacjach i osiągnięciach medycznych.

>> więcej


22/2011_07

Wywiad z pastorem Wernerem Oderem
przeprowadzony w maju 2011 r. drogą internetową.

>> więcej


21/2011_07

„Mój ojciec Nazista”
autorzy: Herta Leithgob i Lisa Rodiger
tłumaczenie: Małgorzata Kowalcze


Syn oficera SS austriackiego pochodzenia odkrywa swoją miłość do Żydów

(tekst nadesłany przez pastora Wernera Odera z okazji spotkania „W stronę pojednania…”, Rabka-Zdrój, 16.08.2011r.)

>> więcej


20/2011_06

„Czerwony pas” - wspomnienia
Larix

„Tam szum Prutu, Czeremoszu, 
Hucułom przygrywa. 
A wesoła kołomyjko, 
do tańca porywa. ”

>> więcej


19/2011_05

Henryka rabczańskie dzieło.
Jan Ceklarz
  
Koniec wieńczy dzieło. Mało kto pewnie spodziewał się, że koniec nastąpi tak szybko. Chociaż na twarzy Henryka Urbanowskiego aż nadto wyraźnie widać było ciężką walkę z podstępną chorobą.

>> więcej


18/2010_12

ŚMIESZNE PODHALE, CZYLI JAK SIĘ PISAŁO O PODHALU 
w SATYRYCZNEJ PRASIE ZACHODNIOGALICYJSKIEJ PRZEŁOMU XIX I XXw. 

Renata Kusek

  

>> więcej

 


17/2010_12

Schroniska okolic Rabki.
Cykl artykułów Katarzyny Ceklarz, nagrodzonych przez Zarząd Główny PTTK

>> więcej


16/2010_09

Elektroniczna wersja Specjalnego wydania Wiadomości Rabczańskich

>> więcej


15/2010_07_28


Rzeźba publiczna „?”
rzecz o kawiarni filozoficznej
Katarzyna Ceklarz

Zaznaczyła pani Paulina Ołowska swoja obecność w Rabce "malowaniem Rabcia".
Zaznaczył też Jej mąż, Bartosz kawiarnią filozoficzną "?" ... 

>> więcej


14/2010_06_2

Rabczańskie malowanie
Kilka zdjęć z ostatniego dnia malowania teatru Rabcio
Piotr Kolecki

Historia zatoczyła dziwne koło...
  

>> więcej


13/2010_06_2

Rabczańskie malowanie
Wywiad z Pauliną Ołowską
Katarzyna i Jan Ceklarz

Planowane, czerwcowe wydarzenie w naszym mieście, wniesie trwały ślad do wyglądu Rabki. Budynek Tetaru Lalek „Rabcio” zostanie przyozdobiony wzorami inspirowanymi twórczością Jerzego Koleckiego. Autorką tego artystycznego przedsięwzięcia będzie Paulina Ołowska. Z tego względu Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec chciałoby przybliżyć mieszkańcom Rabki postać tej artystki.

>> więcej


12/2010_05_4

Historia biblioteki w Rabce –Zdroju
Anna Gąsior

Początki biblioteki w Rabce sięgają 1911 roku, kiedy Towarzystwo Szkoły Ludowej rozpoczęło wypożyczanie książek w tym miasteczku. Założycielem tej szkoły był miejscowy nauczyciel, Mieczysław Łysek, który zdobywał na jej rzecz fundusze organizując przedstawienia teatralne na terenie rabczańskiego uzdrowiska.

>> więcej


11/2010_05_1

1 maja 2010r.
amfiteatr w Rabce
Koncert Martyny Jakubowicz
Piotr Kolecki

 

 

::: więcej


10/2010_04_27

Historia rabczańskiej fotografii cz.IV
Jerzy Sierosławski

Katarzyna Ceklarz

Dorobek Jerzego Sierosławskiego jest doprawdy imponujący. W Państwowym Archiwum w Nowym Targu znajduje się kilka tysięcy uporządkowanych i opisanych negatywów, mnóstwo czarno-białych i kolorowych zdjęć z całej Polski oraz wiele dokumentów dotyczących jego pasji, jaką niewątpliwie była fotografia.

>> więcej


9/2010_04_15

był fajny artykuł, ale....

8/2010_04_13

Jedna kula wystarczy...
Katarzyna Ceklarz
18 lutego 2000 roku

W 70-tą rocznicę zbrodni katyńskiej chcieliśmy Państwu zaprezentować wywiad z panią Elfrydą Trybowską, córką oficera Antoniego Nawratila zamordowanego w Starobielsku. Wywiad ten powstał 10 lat temu, a przeprowadziła go ówczesna uczennica II L.O. w Rabce-Zdroju. Była to praca na ogłoszony w 2000 roku konkurs historyczny mający uczcić 60-tą rocznicę mordu katyńskiego. 
Zmarła w 2007r.  Elfryda Trybowska była inicjatorką upamiętnienia pomordowanych jeńców, poprzez postawienie Krzyża Katyńskiego na rabczańskim cmentarzu. Uroczyste poświecenie tego pomnika nastąpiło 21 października 2000 roku.
Treść autoryzowanego wywiadu zachowała się dzięki prof. Iwonie Żarnowskiej-Wróbel, nauczycielce historii z tegoż liceum. 
  

Artykuł usunięty na prośbę syna pani Elfrydy Trybowskiej.


7/2010_04_7

Wspomnienia o lekarzu Bronisławie de Lorme, 
wspaniałym człowieku przyjacielu ludzi na Orawie w latach 1930 – 1968
- w 42 rocznice Jego śmierci
Irena Nowicka

Na wstępie informuję czytelników, że lekarz Bronisław de Lorme wraz z żoną Antoniną, zamieszkali na stałe na Orawie - w Podwilku na Furmańcu - pod koniec lat 20 ubiegłego stulecia (dokładna data nie jest mi znana). Wcześniej Państwo de Lorme w raz ze swoimi synami – Kazimierzem i Antonim mieszkali na Śląsku - w miasteczku Milowice koło Sosnowca. 

>> więcej


6/2010_03_21

Historia rabczańskiej fotografii cz.III
Stanisław Grabowski

Katarzyna Ceklarz

Stanisław Grabowski to najbardziej tajemniczy rabczański fotograf, ze wszystkich opisywanych na łamach tej gazety. Na jego temat zachowało się bardzo niewiele dokumentów i informacji. Duża część prywatnego archiwum fotograficznego Grabowskiego uległa rozproszeniu, pamiętniki oraz inne archiwalia zostały zniszczone lub też zaginęły.

>> więcej


5/2010_03_10

Parafialne ad fontes 
Kamil Kowalczyk 

Doczekała się Rabka kilku opracowań swojej historii. Z ich lektury czytelnik wysnuć może dalece niesprawiedliwy wniosek, iż początki Rabki jako ośrodka skupiającego życie kilku pobliskich miejscowości, datują się na wiek XIX, kiedy staraniem Julina Zubrzyckiego (1814-1892) herbu Wieniawa wieś ta stała się znanym kurortem przyciągającym rzesze kuracjuszy. Nie należy przy tym zapominać, że wiek XVI zwany złotym wiekiem kultury polskiej i w dziejach Rabki stanowił swoisty renesans.

>> więcej


4/2010_02_13

Historia rabczańskiej fotografii cz.II
Władysław Wietrzyk

Katarzyna Ceklarz

Historia kolejnego rabczańskiego fotografa – Władysława Wietrzyka zaczyna się w Krynicy, gdzie po ukończeniu szkoły powszechnej pracował jako lajkarz w pracowni znanych krakowskich fotografów Julii i Zygmunta Garzyńskich. Lajkarz to w żargonie zawodowym fotograf pracujący w terenie najczęściej w stroju góralskim w towarzystwie osoby przebranej za misia. Określenie to wzięło się od nazwy aparatu fotograficznego („Leica”) używanego m.in. do robienia zdjęć w plenerze.

>> więcej


3/2010_01_17

Historia rabczańskiej fotografii cz.I
Wawrzyniec Tatar

Katarzyna Ceklarz

Nie ma chyba w Rabce dorosłej osoby, która nie miałaby zdjęcia wykonanego w pracowni fotograficznej Stanisława Grabowskiego, Władysława Wietrzyka czy Wawrzyńca Tatara. Te trzy rabczańskie zakłady fotograficzne odwiedzane były przez kilka pokoleń rabczan, którzy chcieli uwiecznić najważniejsze momenty w swoim życiu: chrzest, komunię, ślub; czy wykonać portrety własnych dzieci. Dzisiaj, gdy z nostalgią sięgamy po stare rodzinne albumy, to najczęściej przeglądamy właśnie fotografie z ich pracowni. Zapraszam do lektury cyklu artykułów o historii rabczańskiej fotografii.

>> więcej


2/2010_01_12

...
Natalia Zasadni

Ogrody w Lubomierzu – Rzekach należały do rodziny Berek. Nie znamy ich losów. Wiemy natomiast, że po nich na tym terenie zamieszkała rodzina żydowska o nazwisku Ellmann. „Jankiel” i „Rywka” (tak wołano na panią Ellmann; domyślać się możemy że imię to jest zdrobnieniem imienia Rita) Państwo Ellmannowie mieli czworo dzieci: syna Haskiela i trzycórki: Salę, Ecię i Różę. Prowadzili sklep wielobranżowy, w którym mieszkańcy mogli znaleźć potrzebne rzeczy gospodarcze oraz karczmę, w której praktycznie w każde święto odbywały się tańce, zabawy i „popijawki”.

>> więcej

2a/2010_15_03

Uzupełnienie do artykułu Natalii Zasadni.
Marek Kurzeja

>> więcej


1/2010_01_11

"Izba Pamięci Tubylców"
Katarzyna Ceklarz

W niewielkim domku, w ogrodzie przy ulicy Krótkiej znajduje się jedno z najbardziej osobliwych miejsc w Rabce. Izba regionalna, małe muzeum, zbiór rzeczy dawnych, kolekcja rabczańskich pamiątek lub, jak mówi sam właściciel, Izba Pamięci Tubylców - to nazwy, którymi można by się posłużyć na określenie tego, co stanowi dumę Kazimierza Łazarskiego „Drucika”.

>> więcej


2/2009_12_05

"Ludność Podhala w świetle niemieckich badań rasowych"
Małgorzata Maj 
Stanisława Trebunia-Staszel

Kulturowa odrębność górali podhalańskich intrygowała od dawna przybywających pod Tatry podróżników, badaczy, artystów, ale także ideologów. W okresie II wojny światowej stała się przedmiotem manipulacji niemieckiego okupanta. Hitlerowscy funkcjonariusze usiłując udowodnić, że górale stanowią odrębną, zawłaszczoną przez Polaków nację, realizowali jednocześnie na Podhalu swój nazistowski program rasowej segregacji. W latach 1940-43 przeprowadzili tu szeroko zakrojoną akcję badań antropologicznych. 

>> więcej


1/2009_11_18

"Nie twórzcie nam "nowej, właściwej" historii Rabcia."
Piotr Kolecki

Czytam tekst profesora Izydora Rogackiego i nadziwić się nie mogę, jak taki tekst ukazać się mógł w jubileuszowym wydawnictwie  Teatru "Rabcio". Po 60 latach od powstania tego pierwszego na południe od Krakowa TEATRU, wmawia nam się, że to nie Rabcio jest pierwszym teatrem w Rabce, że powstał na tradycji teatralnej, stworzonej w Rabce przez Zofię Stryjeńską.  

>> więcej